Go to top of page

Public Submissions

Submissions are now closed.

The Murray-Darling Basin Royal Commission received submissions from members of the public and organisations regarding issues outlined in the Terms of Reference and the following papers:

Submissions

  1. Chris Edwards - NSW (PDF 115KB)
  2. Keith Peasley - NSW (PDF 21KB)
  3. Robert Vincin - NSW (PDF 951KB)
  4. Brian Chatterton - Italy (PDF 212KB)
  5. Warren Gould - VIC (PDF 94KB)
  6. Paul Newell - NSW (PDF 183KB)
  7. Rachel Strachan - Lower Darling Horticulture Group - NSW (PDF 792KB)
  8. Alastair Wood - SA (PDF 2MB)
  9. Murray Jacobs - SA (PDF 579KB)
  10. Keith Greenham AM - VIC (PDF 119KB)
  11. Elizabeth Tregenza - River Lakes Coorong Action Group - SA (PDF 534KB)
  12. Barry Croke - VIC (PDF 169KB)
  13. Andrew Kelly - West Corurgan - Private Irrigation District - NSW (PDF 174KB) 
  14. Richard Sargood - Murray River Action Group - NSW (PDF 119KB)
  15. John Pettigrew - Goulburn Valley Environment Group - VIC (PDF 102KB)
  16. Howard Pascoe - Howard Pascoe Consulting - VIC (PDF 322KB)
  17. Adrian Kidd - Water Advisory Committee - Liberal Party of Australia (Mildura Branch) - VIC (PDF 1.4MB)
  18. Rob Foster - NSW (PDF 782KB)
  19. Russell Peate - Mid Murray Council - SA (PDF 95KB)
  20. Ross Howse - NSW (PDF 88KB)
  21. Rosa Hillam - SA (PDF 1.12MB)
  22. Professor Quentin Grafton and Professor John Williams - ACT (PDF 330KB)
  23. Bernard Griffin - West Wallsend Branch of Australian Labor Party - NSW (PDF 119KB)
  24. Peter Bond - Murraylands and Riverland Local Government Association - SA (PDF 472KB)
  25. Suzanne Milthorpe - Wilderness Society Australia - NSW (PDF 141KB)
  26. Norm Brennan - Edward River Council - NSW (PDF 109KB)
  27. Tom Martin - SA (PDF 174KB)
  28. Emma Bradbury - Murray Darling Association - VIC (PDF 323KB)
  29. Terry Korn - Australian Floodplain Association - ACT (PDF 587KB)
  30. Travis Tobin - Queensland Farmers' Federation Ltd - QLD (PDF 510KB)
  31. Desmond Connellan - Narwie Partners - NSW (PDF 214KB)
  32. Mitchell Clapham - NSW Farmers' Association - NSW (PDF 3.65MB)
  33. Steve Whan - National Irrigators' Council - NSW (PDF 5.53MB)
  34. Michael Murray - Cotton Australia - NSW (PDF 2.40MB)
  35. Tony Siviour - Renmark Paringa Council - SA (PDF 1.33MB)
  36. Roch Cheroux - SA Water - SA (PDF 1.90MB)
  37. David Morris - Environmental Defender's Offices of Australia (PDF 330.88KB)
  38. Carina Dick - VIC (PDF 239KB)
  39. Darriea Turley AM - Broken Hill City Council - NSW (PDF 368KB)
  40. Tim Tol - District Council of Loxton Waikerie - SA (PDF 844KB)
  41. Simon McArthur - Australian Regional Tourism Ltd - NSW (PDF 363KB)
  42. Richard Marsh - Balonne Shire Council - QLD (PDF 1.3MB)
  43. Professor Nick Harvey - SA (PDF 577KB)
  44. Alistair Watson - VIC (PDF 5.16MB)
  45. Professors Sarah Wheeler, Jeff Connor, Quentin Grafton, Lin Crase and John Quiggin - SA/QLD (PDF 428KB)
  46. Katrina Humphries and Lester Rodgers - Moree Plains Shire Council - NSW (PDF 373KB)
  47. Anne Reeves - Inland Rivers Network - NSW (PDF 460KB)
  48. Bernard Griffin - NSW (PDF 92KB)
  49. Associate Professor Cameron Holley, Associate Professor Darren Sinclair, Dr Tariro Mutongwizo, and Amelia Brown - NSW/ACT (PDF 613KB)
  50. Barry Featherston - Murray Darling Association Region 6 - SA (PDF 489KB)
  51. Sharon Starick - South Australian Murray-Darling Basin Natural Resources Management Board - SA (PDF 105KB)
  52. Robert and Katharine McBride - NSW (PDF 4.96MB)
  53. David Shetliffe - Murray Darling Association Region 7- SA (PDF 348KB)
  54. Antia Brademann - Upper Murrumbidgee Reach - NSW (PDF 216KB)
  55. James Wilton - VIC (PDF 140KB)
  56. Barrie MacMillan - NSW (PDF 167KB)
  57. Jan Beer - VIC (PDF 287KB)
  58. Bill McClumpha - VIC (PDF 137KB)
  59. Mark Hutton - Broken Hill and Darling River Action Group - NSW (PDF 7.34MB)
  60. Paul Connellan - NSW (PDF 4MB)
  61. Donald J Macleod - NSW (PDF 3.8MB)
  62. Bill Bagley - Angas Partners - SA (PDF 2.1MB)
  63. Mark McKenzie - NSW Irrigators Council - NSW (PDF 406KB)
  64. Garry Hall - Macquarie Marshes Environmental Landholders Association - NSW (PDF 1.55MB)
  65. Prof Richard Kingsford - Kingsford Centre for Ecosystem Science - NSW (PDF 646KB)
  66. Ron Perry - VIC (PDF 211KB)
  67. Dr Kane Aldridge - Goyder Institute for Water Research - SA (PDF 746KB)
  68. Anne Jensen – SA (PDF 1.61MB)
  69. William Johnson – NSW (PDF 186KB)
  70. Lindsay Leake – VIC (PDF 34MB)
  71. Gabrielle Coupland - Southern Riverina Irrigators - SA (PDF 802KB)
  72. Kathleen Hainsworth State of NSW (PDF 5.6MB)
  73. Alan Herath - SA (PDF 104KB)
  74. Ian Benning - Birdlife Mildura - VIC (PDF 941KB)
  75. Shelley Scoullar - Speak Up Campaign - NSW (PDF 441KB)
  76. John Hunt - South Australia Dairyfarmers' Association - SA (PDF 267KB)
  77. Jane Redden - Narromine Shire Council - NSW (PDF 428KB)
  78. Peter Cosier - Wentworth Group of Concerned Scientists - NSW (PDF 18.39MB)
  79. Fred Hooper - Northern Basin Aboriginal Nations - NSW (PDF 4.02MB)
  80. Rachel Kelly - Ricegrowers' Association of Australia - NSW (PDF 982.13KB)
  81. Margaret Gambling - SA (PDF 838.81KB)
  82. Hon David Speirs MP - Government of South Australia (PDF 697.67KB)
  83. Christopher Rawlins - NSW (PDF 3.39MB) 
  84. Mark Gishen - South Australian Wine Industry Association - SA (PDF 141.75KB)
  85. Peter Wadewitz - Australian Organics Recycling Association - SA (PDF 7.81MB)
  86. Thomas Dineen - NSW (PDF 18.93MB)
  87. Brenton Rittberger - VIC (PDF 89KB)
  88. Juliet Le Feuvre - Environment Victoria - VIC (PDF 6.25MB)
  89. Martin Mallen-Cooper - Charles Sturt University, OzFish Unlimited, Fishway Consulting Services - NSW (PDF 4MB)
  90. Justine Keech - Deniliquin Business Chamber - NSW (PDF 115KB)
  91. Kylie Kilroy - QLD (PDF 266.29KB)
  92. Ruby Davies - NSW (PDF 2.32MB)
  93. David Wiskar - Department of Natural Resources, Mines and Energy - QLD (PDF 665.4KB)
  94. Chris Bagley - SA (PDF 202.56KB)
  95. David Paton - University of Adelaide - SA (PDF 2.63MB)
  96. Geoff Wise - NSW (PDF 4.61MB)
  97. Warren Duncan - NSW (PDF 82.42KB)
  98. Ian Cole - Barwon-Darling Water - NSW (PDF 1.16MB)
  99. Rob Kerin - Primary Producers - South Australia (PDF 349.86KB)
  100. Andrew Sniedze - SA (PDF 67.45KB)
  101. Maryanne Slattery - Australian Institute - ACT (PDF 1.56MB)
  102. Helen Dalton - NSW (PDF 97.95KB)
  103. Paul Porter and Matt Ireson - Wah Wah Alternative Supply Group - NSW (PDF 25.42MB)
  104. Marie Wecker - NSW (PDF 6.35MB)
  105. Barbara Webster - NSW (PDF 5.7MB)
  106. Murray McClure - SA (PDF 397.53KB)
  107. Yvonne and Don Stewart - NSW (PDF 277.78KB)
  108. Carol Jacobson - NSW (PDF 78.13KB)
  109. Louise Burge - NSW (PDF 10.15MB)
  110. Louise Burge - Murray Private Valley Diverters - NSW (PDF 714.49KB)
  111. Brian Bycroft - NSW (PDF 485.49KB)
  112. Jason Modica - Healthy Rivers Healthy Communities - VIC (PDF 52.41KB)
  113. Jack Bennett - NSW (PDF 2.97MB)
  114. Mark Hegarty - Blue Zone Group - NSW (PDF 7.69MB)
  115. Grant Rigney - Ngarrindjeri Regional Authority Inc - SA - (PDF 173 KB)
  116. Dugald Bucknell - Quambone Pastoral Co. Pty Ltd - NSW (PDF 7.60MB)
  117. Mike Young - University of Adelaide - SA (PDF 281 KB)
  118. Cr Mark Eckel - Mildura Rural City Council - VIC (PDF 26.79 MB)

Issues Paper 2 Submissions

  1. Anne Jensen - SA (PDF 459KB)
  2. Michael Murray - Cotton Australia - NSW (PDF 295KB)
  3. Stuart Peevor - Waterfind Australia - SA (PDF 184KB)
  4. Barbara Webster - NSW (PDF 101KB)
  5. Warwick Ragg - National Farmers' Federation - ACT (PDF 646KB)
  6. Hugo Hopton - Nature Foundation - SA (PDF 23KB)
  7. Ken Pattison - VIC (PDF 224KB)
  8. Mary Ewing - Lachlan Valley Water - NSW (PDF 250KB)
  9. Ray Stubbs - Riverina And Murray Regional Organisation of Councils - NSW (PDF 36KB)
  10. David Pearce and Elizabeth Russell-Pearce - NSW (PDF 131KB)
  11. Julia Peacock - Nature Conservation Society - SA (PDF 469KB)
  12. David Bell - NSW - (PDF 1.39MB)
  13. Dr Anita Foerster and Prof Alex Gardner Melbourne Law School and University of Western Australia Law school - VIC and WA (PDF 3.41MB)
  14. Doug Humphreys OAM - The Law Society of New South Wales - NSW (PDF 4MB)
  15. Anna Hooper - Australian Vignerons - SA (PDF 292KB)
  16. John Hunt  - South Australian Dairyfarmers' Association - SA (PDF 362KB)
  17. Gabrielle Coupland - Southern Riverina Irrigators Association - NSW (PDF 3.32MB)
  18. Travis Tobin - Queenslands Farmers' Federation - QLD (PDF 23.14KB)
  19. Will Mooney - Murray Lower Darling Rivers Indigenous Nations (PDF 259.34KB)
  20. Paul Stevens - QLD (PDF 93.51KB)

Related information

MDBRC Hearings